Blog audycji Kocham Jazz w radioJAZZ.FM w każdy wtorek 21.00-22.00 - zapraszam Maciej Nowotny
Blog > Komentarze do wpisu

Sex Mob - Solid Sender (1999)Sexmob. Świetnie zagrana płyta, coś w rodzaju pastiszu różnych gatunków muzyki, mamy przeróbki takich coverów jak Fernando" Abby, "About A Girl" Cobaina, "Ruby Tuesday" The Rolling Stones, a nawet "Mooch" Duke'a Ellingtona. Wszystko to uwarzone w pseudo-awangardowym, free jazzowym sosie (tu: wyraźne puszczone oko do wyrobionego jazzowo słuchacza). Ale mimo takich w sumie bardzo ciekawych założeń płyta po prostu nie daje się słuchać. W jednej z recenzji znalazłem bardzo celną ocenę: "doprawdy trudno powiedzieć po co nagrywa się taka płytę?". W pełni się z nią zgadzam. Widać, że na płycie grają świetni artyści, którzy jednak celowo deformują muzykę na tyle, że staje się bolesna, wręcz nie do zniesienia (nie mówiąc o jakiejs przyjemności) w słuchaniu. Przypomina mi to sytuację w malarstwie: zbyt radykalna awangarda po prostu przekracza punkt, w którym traci kontakt z widzem. Jeśli jazz miałby pójść tą drogą to skończy jak muzyka klasyczna. Nikt go nie będzie słuchać. U mnie płyta znika z odtwarzacza, brrr....

Kończąc, w celach kronikarskich, podaję skład grający "muzykę" na płycie: Steven Bernstein (tr), Briggan Krauss (alto sax), Tony Scherr (bass), Kenny Wollesen (dr). Poniżej próbka brzmienia tej kapeli z koncertu (jednak z innym materiałem niż ten na niniejszej płycie, nota bene dużo lepiej brzmiącym):

PS. Acha i jeszcze uwaga, która ma bardziej związek z moimi lingwistycznymi zainteresowaniami. Długo nie mogłem zrozumieć co może znaczyć wyrażenie "solid sender" (notabene jest to też tytuł bardzo znanej i urodziwej kompozycji Johna Lee Hookera). W końcu na forum internetowym wordreference.com znalazłem następujące ciekawe wpisy:

Pierwszy wpis:
John Lee Hooker sings "You're the solid sender, babe...". Solid sender? Any ideas? Thanx

Odpowiedź 1:

I haven't heard the song by John Lee Hooker, but my earliest recollection of the expression "solid sender" is from a really fantastic, hard-driving song from the forties titled "A Conversation While Dancing" written and sung by Johnny Mercer, a duet with Jo Stafford. In this situation he's flirting with his dance partner, complimenting her ability:

—You're a solid sender, and the band is a real ear-bender.

And she replies:
—But why are we talking this shop? Mop! Mop! (Dance! Dance!)

To say that someone is a solid sender is to say that the person "really has it together," that the person has "that certain (attractive, self-confident) something."

Odpowiedź 2:

Hi there, the earliest reference I have to "Solid Sender" is the Little Richard song 'slippin and a slidin' 1950's....

"Oh My Melinda, shes a solid sender
You know you better surrender."

Bardzo ciekawe moim zdaniem :-)


niedziela, 25 października 2009, trener66

Polecane wpisy

  • Chciałbym, ale się boję!!! w RadioJAZZ.FM

    Kiedy latem zeszłego roku kończyłem 3-letnią przygodę z RadiemJAZZ.FM mogłem z satysfakcją spojrzeć za siebie. Prawie tysiąc fanów audycji na Facebooku i tych n

  • Kocham Jazz na Polish Jazz!!!

    Kochani czytelnicy! Ponad 5 lat prowadzenia tego bloga dobiegło końca. Najpierw było to moje prywatne, intymne archiwum przeżyć wywoływanych przez obcowanie z m

  • Wakacje w Kocham Jazz!!!

    Przerwa wakacyjna w nadawaniu audycji Kocham Jazz w RadioJAZZ.FM !!! Dziękuję Wam za trzeci rok wspólnego słuchania jazzu i życzę SUPER UDANYCH WAKACJI ;-)))

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Follow Kocham Jazz on Mixcloud

Subscribe in a reader

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...