Blog audycji Kocham Jazz w radioJAZZ.FM w każdy wtorek 21.00-22.00 - zapraszam Maciej Nowotny
Blog > Komentarze do wpisu

The Quintet - Jazz At Massey Hall (2002)

To nagranie pochodzi z roku 1953, zostało zremasterowane i wydane w roku 2002. Dźwięk jest ciągle słaby, nie ma co ukrywać, ale historyczne znaczenie tego nagranie jest tak wielkie, że warto poświęcić chwilę by raz jeszcze wrócić do tej płyty. Bo też wystarczy wymienić nazwiska muzyków tworzących grający na płycie KWINTET: Charlie Parker, Dizzy Gillespie, Bud Powell, Max Roach i Charles Mingus. To są właśnie ci goście, od których wszystko co nowoczesne zaczęło się w jazzie, dzięki któremu mamy tę muzykę taką jaką dzisiaj kochamy. Byli dla jazzu tym mniej więcej co Monteverdi, Bach, Mozart, Beethoven czy Mahler dla muzyki klasycznej, a Elvis Presley, The Beatles, ABBA, Michael Jackson i Madonna dla popu.

Koncert ma swoją niezwykła historię, której może nie będę tu opisywać w szczegółach, ale wspomnę chociaż o kilku szczególach, które warto odnotować. Massey Hall mieści się w Toronto w Kanadzie. Muzycy nie otrzymali za koncert żadnego wynagrodzenia, bo połowa biletów pozostała niesprzedana. Jak widzicie na okładce nie jest wymieniony Charlie Parker, a jakiś Charlie Chan. Stało się tak ze względu na to, że Parker był związany kontraktem z wytwórnią, który zabraniał takich występów. A innej szansy prawdopodobnie by nie było, bo był to pierwszy i ostatni występ gigantów bebopu razem, ostatnie też wspólne granie Parkera i Gillespiego. A Chan to imię żony Parkera. I tak w bólach, za zero kasy, z wielkim problemami i bez aplauzu ani krytyki ani publiczności postało prawdopodobnie najlepsze w historii koncertowe nagranie jazzowe. Uczcie się młodzi muzycy, bo nie wszystko złoto co się święci.

Filmik z muzyką z płyty w postaci nieśmiertelnego standardu Night In Tunisia:

piątek, 16 kwietnia 2010, trener66

Polecane wpisy

  • Chciałbym, ale się boję!!! w RadioJAZZ.FM

    Kiedy latem zeszłego roku kończyłem 3-letnią przygodę z RadiemJAZZ.FM mogłem z satysfakcją spojrzeć za siebie. Prawie tysiąc fanów audycji na Facebooku i tych n

  • Kocham Jazz na Polish Jazz!!!

    Kochani czytelnicy! Ponad 5 lat prowadzenia tego bloga dobiegło końca. Najpierw było to moje prywatne, intymne archiwum przeżyć wywoływanych przez obcowanie z m

  • Wakacje w Kocham Jazz!!!

    Przerwa wakacyjna w nadawaniu audycji Kocham Jazz w RadioJAZZ.FM !!! Dziękuję Wam za trzeci rok wspólnego słuchania jazzu i życzę SUPER UDANYCH WAKACJI ;-)))

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Rafał, 85.222.87.*
2010/04/17 16:59:33
Witam :)
Bardzo fajny blog, dużo dobrej muzy... Zapraszam na mojego bloga historiajazzu.blogspot.com ...
Pozdrawiam! :)
-
2010/04/18 14:36:56
Dziękuję bardzo :-) Na Twój blog na pewno zajrzę. Cieszę sie, ze powstało cos na temat historii jazzu. Bardzo się przyda. Obiecuję od czasu do czsu zabierać głos w tej czy tamtej znanej mi nieco sprawie. Pozdrawiam serdecznie :-)))
Follow Kocham Jazz on Mixcloud

Subscribe in a reader

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...