Blog audycji Kocham Jazz w radioJAZZ.FM w każdy wtorek 21.00-22.00 - zapraszam Maciej Nowotny
środa, 27 czerwca 2012

Już dzisiaj w środę Doroczne Spotkanie fanów, słuchaczy i przyjaciół radioJAZZ.FM. Przyjdźcie o 19.00 do pubu Znajomi Znajomych w Wawie na ul. Wilczej (bodajże 58). Poznamy się, porozmawiamy i posłuchamy razem wyśmienitej muzy. Do zobaczenia ;-)))

10:33, trener66
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 25 czerwca 2012

Jedna z najciekawszych płyt jakie ukazały się w tym roku to "Imaginary Room" nagrana przez młodego skrzypka Adama Bałdycha. To kolejny album polskiego artysty ukazający się w renomowanym, niemieckim wydanictwie ACT. Na krążku tym poza Adamem grają wspaniali muzycy ze Skandynawii: legendarny Lars Danielsson, którego pamiętamy ze współpracy z Leszkiem Możdżerem, Nils Landgrem grający onegdaj z Tomaszem Stańko, a także bajecznie uzdolniony młody pianista Jacob Karlzon oraz Morten Lund, Verneri Pohjola i Marius Neset. Prawdziwa skandynawska śmietanka z polską wisienką na torcie! Posłuchamy tej muzy i porozmawiamy o niej z samym Adamem, który pojawi się w audycji Kocham Jazz w radioJAZZ.FM w najbliższy wtorek o 21.00 (LINK, aby posłuchać radia w internecie).

Do usłyszenia - Maciej Nowotny

 

19:32, trener66
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 19 czerwca 2012

Jeden z najbardziej niespokojnych duchów na naszej młodej scenie muzycznej. Zabłysnął w zeszłym roku grając na wyśmienitych płytach Hery "Where My Complete Beloved Is" i na Roberta Kusiołka "Nuntium". A ty tylko wierzchołek góry lodowej jego różnych aktywności, wśród których są tak ciekawe jak wspólne projekty z Mikołajem Trzaską i Raphaelem Rogińskim. Bardzo dobrze się zatem składa, że we wtorek o 21.00 "będzie przechodził z tragarzami" obok siedziby radioJAZZ.FM i wpadnie do mojej audycji Kocham Jazz. Pogadamy co nieco o "d...pie Maryni", a przede wszystkim posłuchamy wyśmienitej muzyki. Liczę zatem na Waszą obecność przy głośnikach!!! Poza tym będzie konkurs zatem zaglądajcie też na fejsbukową stronę tej audycji: http://www.facebook.com/pages/Kocham-Jazz/128684567224169

Do usłyszenia - Maciej Nowotny

14:10, trener66
Link Komentarze (1) »
niedziela, 17 czerwca 2012

Zespół Sing Sing Penelope obchodził niedawno 10-lecie swojego istnienia i z tej perspektywy należy go uznać za jedną z najważniejszych formacji pierwszej dekady trzeciego tysiąclecia. Zabrzmiało patetycznie, a nie powinno, bo muzykę SSP określić można jako post yass, a w tej tradycji muzycznej zawsze było wiele dowcipu, autoironii, a nawet zgrywy. Fakty jednak są jakie są i bez SSP nie byłoby takiego renesansu polskiej młodej muzyki improwizowanej (o korzeniach jazzowych) z jakim mamy do czynienia obecnie i jaki budzi zainteresowanie, wręcz podziw, na świecie.

Skład grupy ulegał zmianom na przestrzeni tych lat, a obecnie grają w SSP Wojtek Jachna na trąbce, Tomek Glazik na saksofonie tenorowym i klarnecie basowym, Aleksander Kamiński na saksofonie sopranowym, Rafał Gorzycki na perkusji i Daniel Mackiewicz na różnych przeszkadzajkach. Zaczęli jako nikomu nieznani kumple w garażu (przesadzam!), ale dzisiaj niektórzy z nich to czołowe postacie polskiej sceny. Z pewnością za takiego muzyka należy uznać Gorzyckiego, który poza tym zespołem prowadzi doskonały Ecstasy Project i kwartet z Paterem, Urowskim i Wojtczakiem. Ale pozostali też nie mają się czego wstydzić jak choćby Wojtek Jachna, którego współpraca z Jackiem Buhlem zaowocowała niedawno zjawiskowym albumem “Niedokończone książki” czy Tomek Glazik, którego sound odnajdziemy także w Contemporary Noise Sextet czy Spejsie.

Wracając do SSP to ta płyta jest już szóstą w ich dyskografii, której znajomość powinna być obowiązkowa dla każdego miłośnika dobrej polskiej muzyki. Albumy te różnią się od siebie, lecz przynoszą za każdym razem muzykę oryginalną i jednocześnie spójną. Są kreacją w najlepszym możliwym znaczeniu tego słowa. Do bardzo dobrych należą wydany w 2005 debiutancki “Sing Sing Penelope”, a “Music For Umbrellas” (2007) i “We Remember Krzesełko” (2008) słucha się dzisiaj równie świetnie jak w momencie ich wydania. Z kolei “Stirli Poeple in Jazzga” nagrana z legendarnym trębaczem i ekscentrykiem Andrzejem Przybielskim jest po prostu albumem genialnym i jedną z najlepszych płyt w całej historii polskiego jazzu. Tak, tak, nie ma w tym żadnej przesady. Wszakże następny i przedostatni album “Electrogride” nie spotkał się z tak ciepłym przyjęciem. Wielu, w tym ja, uważa go po prostu za najsłabszy ze wszystkich. Zresztą sami muzycy uważają go za nieco pechowy i nakręcili nawet film na ten temat, zatem nie będę się nad tym rozwodził. Słowo Smoleńsk jest kluczem do zrozumienia tej sytuacji, podobnie jak wielu innych absurdów w tym kraju.

Tym większy mój szacunek dla SSP, że nie przejął się specjalnie negatywnymi recenzjami poprzedniej płyty, lecz kontynuował prace nad projektem razem z norweskim DJem o przydomku Strangefruit i skrzypkiem Sebastianem Gruchotem. Dzięki temu ich druga wspólna płyta po pechowym “Electrogride” przynosi muzykę o wiele bardziej dojrzałą, dopracowaną i po prostu zachwyca klimatem. Który to klimat jest zupełnie odmienny od poprzednich płyt SSP, bo oznacza zwrot w kierunku minimalizmu, nasyconej ambientem i chilloutem elektroniki, w kierunku pięknych melodii i subtelnych nastrojów. Jest w tym jakaś pogoda ducha, spokój, a jednocześnie piękno, które powinno zwrócić na ten projekt uwagę nie tylko yassowej czy nawet jazzowej publiczności, ale każdej, bo muza ta chociaż ambitna i wartościowa nie jest bynajmniej trudna. Po prostu brawo!

Próbka muzyki z albumu do posłuchania: http://www.singsingpenelope.com/mp3/Mini.mp3

Autor: Maciej Nowotny (http://polish-jazz.blogspot.com)

* tekst ukazał się też w miesięczniku JazzPress

 

 

piątek, 08 czerwca 2012
poniedziałek, 04 czerwca 2012

W ostatnim czasie w nasze łapki wpadło tyle wyśmienitych polskich albumów, że czas zapoznać Was z tym bogactwem i zagrać muzę od jakiej echo poniesie się daleko! Ponieważ jest tego sporo postanowiliśmy połączyć siły i wspólnie z Rochem Sicińskim dokonać przeglądu tych nowości w audycji podzielonej na dwie części. Pierwsza część odbędzie się dzisiaj czyli w poniedziałek o 21.00 w ramach audycji Rocha Rzeczpospolita Jazzowa. A druga część jutro czyli we wtorek o 21.00 w czasie, które zwykle zajmuje Kocham Jazz Macieja Nowotnego. Będziemy się kłócić, będziemy na siebie wrzeszczeć, będziemy się godzić i wspólnie śpiewać do co bardziej skocznej muzy. Nie przegapcie tego zamieszania!!! Kliknijcie ten LINK aby bezpośrednio w internecie posłuchać naszego radia.

W czasie trwania audycji w poniedziałek i wtorek zapraszamy na fejsbukową stronę Kocham Jazz, aby pogadać z innymi słuchaczami, przyjaciółmi naszych audycji, skrytykować prowadzących albo ich pochwalić. Wreszcie, aby podzielić się radością płynącą ze wspólnego słuchania muzy. W czasie audycji będzie jak zwykle NIESAMOWITY wręcz konkurs. Oto link do fejsbukowej strony audycji: LINK.


20:03, trener66
Link Dodaj komentarz »
Follow Kocham Jazz on Mixcloud

Subscribe in a reader

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...