Blog audycji Kocham Jazz w radioJAZZ.FM w każdy wtorek 21.00-22.00 - zapraszam Maciej Nowotny
sobota, 30 lipca 2011Paweł Kaczmarczyk, jeden z najbardziej utalentowanych młodych polskich muzyków jazzowych, przygotowuje się do nagrania swojej trzeciej płyty. Przypomnijmy, że w roku 2007 wyszła jego pierwsza płyta „Audiofeeling”, a dwa lata później w 2009 nagrał „Complexity In Simplicty”, która została zasłużenie obsypana tak nagrodami jak przychylnymi recenzjami krytyków, a także wzbudziła wielkie zainteresowanie publiczności.

Tym bardziej cieszą wieści, iż już we wrześniu ten pianista zamierza wejść do znajdującego się w Nieporęcie słynnego studia „Tokarnia”, by nagrać materiał na nową płytę. Towarzyszyć mu będę nowi muzycy, których już od jakiegoś czasu widzimy u jego boku na licznych koncertach w całym kraju, a są to grający na kontrabasie Maciej Adamczak i na perkusji Dawid Fortuna.

Muzycy planują nagranie podzielić nagranie na trzy sesje: zaraz po wejściu chcą nagrać kilkadziesiąt minut muzyki w pełni improwizowanej, następnie kolejne kilkadziesiąt minut muzyki skomponowanej przez Pawła Kaczmarczyka, a następnie podobnej długości sekwencję poświęconą przeróbkom kompozycji Raya Charlesa, które ostatnio mogliśmy usłyszeć w wykonaniu tego składu w krakowskim PiecArcie.

Ten materiał powędruje zapewne do Siegfrieda Locha z renomowanej, niemieckiej wytwórni ACT (dla której nagrywa też Leszek Możdżer), który miejmy nadzieję wyczaruje z tego kolejną płytę, która przyprawi nas o zachwyt i wywoła podobny entuzjazm jak „Complexity In Simplicity”.

A na zachętę brawurowe wykonanie kompozycji Pawłą Kaczmarczyka "Catch More Chicks" w wykonaniu wspomnianego wyżej trio z towarzyszeniem świetnego saksofonu sopranowego Piotra Barona:Autor: Maciej Nowotny (http://www.polish-jazz.blogspot.com/)

po raz pierwszy opublikowane na serwisie JazzBook radiojazz.fm, do którego odwiedzania serdecznie Was zapraszam ;-)))

 

11:02, trener66
Link Dodaj komentarz »
sobota, 16 lipca 2011

Nareszcie!!! Mnóstwo problemów, które spowodowały między innymi to, że planowana na najbliższy wtorek moja audycja w radiojazz.fmm, o Komedzie, będzie nadana dopiero po moim powrocie - przepraszam. Ale tak to jest przed wyjazdem...ważne, że jedziemy na urlop...aby odpocząć od wszystkiego...nawet od blogowania...;-)))

Aby jednak nie pozostawić gości odwiedzających ten blog bez jakiegoś miłego prezentu zostawiam dla Was mnóstwo dobrej polskiej muzyki, którą zabieram także ze sobą w drogę do Chorwacji. Niech umila nam wypoczynek, gdziekolwiek jedziecie i z kimkolwiek go spędzacie. Po wakacjach, czyli dla mnie na początku sierpnia, zapraszam powtórnie zarówno na blog jak i do radiojazz.fm!!!

Maciej Nowotny

http://polish-jazz.blogspot.com/09:17, trener66
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 12 lipca 2011

http://jazzowa.blogspot.com/2011/01/czupryna-i-odzyskane-sny.html

Odwiedzałem jej strony od lat, najpierw na bloxie, a potem na bloggerze dokąd zmigrowała jak wielu. Poznaliśmy się wiele, wiele lat temu, w przestrzeni wirtualnej, nie pisałem wtedy na temat jazzu, a tylko słuchałem. Była jedną z osób, które delikatnie zwracały mi uwagę, że mógłbym coś napisać. Minęło parę lat i zacząłem sobie jakoś tak pisać o jazzie, żeby się oderwać myślami od nadmiaru pracy. Natychmiast odświeżylismy kontakt i od tamtej pory regularnie odwiedzaliśmy się. Nigdy nie poszliśmy razem na koncert. Bardzo żałuję. Było bardzo blisko. Zawsze coś nie wychodziło. Głupio, szkoda, że nie byłem bardziej wytrwały w dążeniu do tego. Pozostała drogim sercu, wirtualnym cieniem, zjawą, duszkiem, była, i jej nie ma, obie możliwości równie paradoksalne, równie niemożliwe. Śpij słodko, otulona jazzowym miękkim całunem, jazzowa dziewczyno, pozwól, że dla Ciebie zagram najpiękniejszą i najsmutniejszą jazzową balladę jaką znam...

 

23:42, trener66
Link Komentarze (4) »
poniedziałek, 11 lipca 2011

Ach, jak mi było miło, nie tylko prowadzić pierwszą audycję dla Was w radiojazz.fm i grać kapitalną muzykę (więcej o tym, co było grane tutaj), ale i dostać mnóstwo smsów, mejli i wiadomości na FB z wyrazami wsparcia dla mnie, dla radiojazz.fm, a przede wszystkim z wyrazami uznania dla tej cudownej muzyki tworzonej przez polskich jazzmanów. A dzisiaj kontynuujemy nasz przegląd najciekawszych płyt wydanych na początku tego roku tylko, że nasz wzrok skierujemy ku polskiej jazowej awangardzie. I zagram dla Was muzykę z następujących płyt:

 

1) Postaremczak, Wójciński, Szpura, Zimpel - Hera (Multikulti, 2010)

2) Ken Vandermark Resonance - Kafka In Flight (Not Two, 2011)

3) Mikrokolektyw - Revisit (Delmark, 2010)

4) Reed Trio - Last Train To The First Station (Kilogram Records, 2011)

5) Foton Quartet - Zomo Hall (Not Two, 2010)

6) Kusiołek, Sjarov, Wójciński, Kugel - Nuntium (Multikulti, 2011)

 Przypominam, we wtorek od 21.00 do 22.00 czeka Was porcja wyśmienitego free jazzu, a jeśliby ktoś nie mógł o tej porze to na szczęście są powtórki audycji w niedziele między 17.00 a 18.00.

Wreszcie w audycji dowiecie się jakiemu tematowi będzie poświęcone ostatnie przed wakacjami spotkanie, a myśle, że ów temat będzie miłą niespodzianka dla wielu czytelników mojego bloga jak i dla słuchaczy Kocham Jazz w radiojazz.fm.

PS. Przy okazji: wejdźcie i polubcie polski jazz: http://polish-jazz.blogspot.com/

 

Pozdrawiam serdecznie,

Maciej 

07:54, trener66
Link Komentarze (2) »
czwartek, 07 lipca 2011

Nieoceniony Tomek Łuczak ze screenagers.pl zwrócił mi uwagę na jeszcze jednej festiwal tym razem, o dziwo!, w Wawie... Zaczyna się koncertem Joanny Dudy solo oraz występem zespołu Trangress, którego płyty Onirism miałem okazję słuchać i jest to całkiem niekulawa muza na pograniczu awangardy, etno i muzyki klasycznej.

Drugiego dnia czyli 15 lipca grają Spejs, którego ostatnia płyta "Rozwinął mi się turban", chociaż pojechana totalnie, dobre doprawdy na mnie wywarła wrażenie, a później zagra Wojtek Mazolewski ze swoim kwintetem z programem z wyśmienitej płyty "Smells Like tape Spirit" utrzymanum na pograniczu głównego nurtu i free.

A 16 lipca ktoś kompletnie porypany odpalił BOMBĘ!!!!!!! W którą po prostu Wasz korespondent nie jest w stanie uwierzyć ze względu na swój kurzu móżdżek i ograniczoną wyobraźnie!!! Bo tego dnia mają grać: najpierw najlepszy duet freejazowy na zachód od Potomacu czyli Oleś Duo, a potem...proszę usiąść...zaczerpnąć powietrza...przymknąć oczy...tak...Tomasz Stańko z Marcinem Maseckim...TADAM!!!

Wziąłbym to za żart, gdyby informacji tej nie podawał zazwyczaj dobrze poinformowany Jazz Forum (sprawdźcie ten link, aby zapoznać się ze szczegółami)...

Autor: Maciej Nowotny

http://polish-jazz.blogspot.com/

 

 

22:04, trener66
Link Dodaj komentarz »
środa, 06 lipca 2011

Kiedyś dominowały Opole i Sopot, a teraz jazzowe! Eee, chyba jednak trochę przesadzam...;-) Niemniej faktem jest, że mnóstwo niesamowitych ludzi w całym kraju, prawdziwych pasjonatów muzyki i jazzu organizuje fantastyczne festiwale w całej Polsce, których program zapiera dech w piersiach! IV Letnia Akademia Jazzu gościć będzie mnóstwo interesujących gości, których przedstawiać nie muszę, a pragnę Waszą uwagę zwrócić na wykład prof. Marka Hendrykowskiego, z którego książką o Komedzie warto się zapoznać. Ale szczególnie Wam polecam koncert Leszka Możdżera z Cellonet tego samego wieczoru, który to program miałem okazję słuchac w Wawie, a jakie wrażenie przeczytajcie TUTAJ!!!

To w Łodzi, a parę dni później w Poznaniu co najmniej równie atrakcyjnie wydarzenie, bo plejada gwiazd naszej awangardy czyli Wacław Zimpel, Raphael Rogiński i Mikołaj Trzaska z towarzyszeniem znakomitych jazzmanów zza granicy będą nawiązywać do wspaniałej tradycji żydowskiej naszej Rzeczypospolitej. Rzućcie okiem na stronę screenagres.pl, aby przestudiować wspaniały program tego festiwalu oraz przeczytać informację o tym wydarzeniu napisaną o wiele zgrabniej i bardziej wyczerpująco niż był to w stanie uczynić Wasz skromny korespondent...    

 

Autor: Maciej Nowotny

http://polish-jazz.blogspot.com/


 


23:27, trener66
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 03 lipca 2011

Zapraszam Was na moją pierwszą audycję w radiojazz.fm!!! Nie, nie wkręcam Was, to prawda...:-))) Było jak w amerykańskim filmie, zadzwonił do mnie Naczelny radiojazz.fm Jerzy Szczerbakow i złożył propozycję. Nie do odrzucenia. Nie musiał grozić, wrzucać mi do łóżka odciętej głowy konia, jak to zwykła robić wobec opornych sycylijska mafia. W istocie podskoczyłem z radości i zgodziłem się od razu, modląc się w duchu, aby się nie rozmyślił. A powód był bardzo prosty: moim pragnieniem było zawsze dzielić się radością płynącą ze spotkań z muzyką z jak największą liczbą osób, a w tej mierze współpraca z Radiem Jazz odkrywa przede mną zupełnie nowy horyzont. Mam nadzieję, że muzyki będzie jeszcze więcej niż do tej pory na blogu i że bliższy będzie kontakt między mną a ludźmi, którzy, podobnie jak ja słuchają jej i kochają.

W mojej pierwszej audycji przyjrzymy się jednym z najciekawszych płyt jakie ukazały się na początku tego roku jeśli chodzi o polski mainstream. A oto płyty z jakich zagram utwory:

RGG - "One" (2011) 

Wojciech Staroniewicz - "Afreakan Project" (2011)

Krzysztof Pacan - "Facing The Challenge" (2011)

Wojtek Mazolewski Quintet - "Smells Like Tape Spirit (2011)

Contemporary Noise Sextet - "Ghostwriter's Joke" (2011)

Marcin Wasilewski Trio - "Faithful" (2011)

Robert Majewski, Bobo Stenson, Palle Danielsson, Joey Baron - "My One And Only Love" (2011)

Krótko mówiąc, zapraszam we WTOREK między 21.00 - 22.00 na KOCHAM JAZZ w RADIOJAZZ.FM i na spotkanie z kapitalnym polskim jazzem!!!

PS. Obiecuję za dużo nie gadać, żeby jak najwięcej miejsca dać muzyce, która będzie po prostu wyjątkowa i niezapomniana...;-)))

Maciej Nowotny12:35, trener66
Link Komentarze (7) »
Follow Kocham Jazz on Mixcloud

Subscribe in a reader

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...