Blog audycji Kocham Jazz w radioJAZZ.FM w każdy wtorek 21.00-22.00 - zapraszam Maciej Nowotny
wtorek, 23 lipca 2013

W niedzielę 21 lipca 2013 w Studio Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego na warszawskim Mokotowie dał koncert Bester Quartet. Zespół znany do 2012 roku jako The Cracow Klezmer Band wydał właśnie swoją kolejną, dziewiątą płytę zatytułowaną “The Golden Land” zawierającą muzykę inspirowaną piosenkami żydowskiego barda Mordechaja Gebirtiga.

Zespół tworzą Jarosław Bester grający na rosyjskiej odmianie akordeonu zwanej bajanem, Jarosław Tyrała na skrzypcach, Oleg Dyyak na perkusjonaliach, klarnecie i bajanie oraz Mikołaj Pospieszalski na kontrabasie. Dodatkowo usłyszeliśmy także Tomasza Ziętka na trąbce, którego znamy z gry w Pink Freud, Marcina Malinowskiego na klarnecie basowym, lidera debiutującego niedawno Meadow Quartet oraz kwartet wiolenczelowy z udziałem Magdaleny Pluty.

Impuls do zajęcia się Gebirtigiem dał Besterowi Miron Zajfert, szef warszawskiego festiwalu Nowa Muzyka Żydowska. I dobrze się stało, bo twórczość najsłynniejszego chyba żydowskiego barda z Krakowa jest mało znana współczesnym Polakom. Usłyszeć tak dobrze znane melodie zagrane w równie wyśmienitym wykonaniu ucieszy zapewne niejedno żydowskie serce. Z kolei my będziemy mieli okazję przypomnieć sobie jak ciekawa była kultura naszych, nieobecnych już, współobywateli.

Od strony czysto muzycznej najnowsza płyta Bester Quartet opiera się na dobrze znanym z jej poprzednich krążków języku muzyki klezmerskiej i na olśniewającym poziomie wykonania bliskim standardom muzyki klasycznej. Do tego należy oczywiście dodać niewątpliwą charyzmę lidera zespołu i jego partnerów, która to mieszanka nieodmiennie porywa publiczność na całym świecie. Nie dziwi zatem, że “The Golden Land”, podobnie jak poprzednie płyty tego zespołu, zostało wydane przez prestiżowe, nowojorskie wydawnictwo Tzadik Records.

Warto przy tym zauważyć jak wiele dobrego wnieśli do muzyki zespołu zaproszeni goście. Pełne pasji sola Magdaleny Pluty, a zwłaszcza Marcina Malinowskiego i Tomasza Ziętka, który wspomógł się elektronicznie przetworzonym dźwiękiem, wprawiając tym w zdumienie siedzącego niedaleko mnie Jerzego Maksymiuka, pokazały jak wiele zyskać może muzyka Bester Quartet, gdy dodać jej trochę żywiołowości i nieprzewidywalności.

W każdym razie trud artystów publiczność nagrodziła brawami na stojąco, odegrano (dwa!) bisy, a w niejednych oczach widziałem autentyczne łzy wzruszenia. Może zatem mój niedosyt związany z pewną przewidywalnością muzyki tego składu jest nieuzsaadniony, a Jarosław Bester i jego koledzy mają rację, że trzymają się tego co im do tej pory tak dobrze wychodzi? Bo przecież i muzyka Gebirtiga jest niezbyt wyrafinowa, z ducha plebejska, a jednak  pomimo całej swej prostoty przemawia ciągle do serc i wzrusza mocniej niż niejedna symfonia czy kantata...
piątek, 21 czerwca 2013
niedziela, 16 czerwca 2013
środa, 29 maja 2013
czwartek, 23 maja 2013
niedziela, 19 maja 2013

W najbliższym wtorkowym wydaniu audycji Kocham Jazz w RadioJAZZ.FM muzyka z czterech krążków:

Steve Lehman Trio - "Dialect Fluorescent"

David Lee Jr - "Evolution"

Claude Tchamitchian - "Ways Out" 

Zeena Parkins - "The Adorables"

Tym razem muzyka będzie nieco bardziej szalona niż ostatnio, ale co najmniej równie dobra!

Zapowiadam także kolejny KONKURS i znowu cztery krążki do wygrania!!!

Do usłyszenia we wtorek o 21.00, a w czasie audycji zajrzyjcie na jej fejsbukową stronę (LINK), aby pogadać z innymi sluchaczami i jej autorem Maciejem Nowotnym

 * kliknij LINK, aby posłuchać RadioJAZZ.FM w internecie

12:45, trener66
Link Dodaj komentarz »
środa, 15 maja 2013
wtorek, 14 maja 2013

Dzisiaj czyli we wtorek o 21.00 w RadioJAZZ.FM (LINK, aby posłuchać!) zacznie się audycja KOCHAM JAZZ. Zagram dla Państwa muzykę z czterech płyt:

Julia Hulsmann Quartet - "In Full View"

Omar Klein - "To the Unknown"

Joshua Redman - "Walking Shadows"

Christian Muthspiel 4 - "Seven Teares"

Wśród nich jest jeden krążek, który moim zdaniem będzie wśród najlepszych albumów w roku 2013! Który? Przekonacie się między 21.00 a 22.00.

Jak zwykle w audycji będzie tez konkurs, tym razem do wygrania aż cztery krążki!!!

Nie przegapcie tej okazji ;-)))

Zaprasza - Maciej Nowotny

18:54, trener66
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 07 maja 2013

Dla mnie i dla wielu wielbicieli muzyki w Polsce trio RGG to już formacja kultowa. Nadzwyczajny poziom wykonania i komunikatywność potrafią łączyć ze świeżością idei i kreatywnością. Uosabiają to co najlepsze w muzyce jazzowej i dzięki temu można ich zaliczyć do tych kilku formacji, które nadają oblicze współczesnemu polskiemu jazzowi. Z tym większą przyjemnością zapraszam Państwa już dzisiaj we wtorek wieczorem o 21.00 do audycji Kocham Jazz w RadioJAZZ.FM (link, aby posłuchać nas w internecie) na spotkanie z perkusistą tego trio Krzysztofem Gradziukiem. Okazją do naszej rozmowy będzie premiera najnowszego albumu grupy zatytułowanego "Szymanowski", która miała miejsce zaledwie kilka dni temu.

Dodatkowo, w ramach przygotowania do wieczornej muzycznej uczty, zachęcam Was do przeczytania wywiadu jakiego udzielił Krzysztof Gradziuk Rochowi Sicińskiemu, a który został opublikowany w najnowszym numerze JazzPressu (aby pobrać go z sieci kliknijcie proszę na zdjęcie).

Zaprasza - Maciej Nowotny

16:15, trener66
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 23 kwietnia 2013

Dzisiaj czyli we wtorek o 21.00 gościem audycji Kocham Jazz w RadioJAZZ.FM będzie wybitny saksofonista Andrzej Olejniczak. W latach 70tych XX wieku członek takich legendarnych zespołów grających fusion jak String Connection czy Extra Ball. W latach 80tych wyemigrował do Hiszpanii, gdzie odniósł wielki sukces, stając się podporą tamtejszej sceny. Dzisiaj po wielu latach wraca także na rodzimy rynek, o czym świadczy m.in. wydany w zeszłym roku w Polsce album "Different Choice". Dzisiaj wieczorem będzie Państwa gościem w naszym radio, a 26 kwietnia 2013 o 19.00  zagra z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej dyrygowanej przez Krzesimira Dębskiego w warszawskim Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego.

Zapraszam serdecznie!!! - Maciej Nowotny

14:37, trener66
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 22 kwietnia 2013
środa, 17 kwietnia 2013
środa, 10 kwietnia 2013
sobota, 23 marca 2013

Dante w “Nowym Życiu” wymienia trzy kategorie pielgrzymów: palmieri, romei i peregrini w zależności od tego czy podążają oni do Ziemi Świętej, Rzymu czy Santiago de Compostella. Jednak gdyby żył dzisiaj kto wie czy nie dodałby do tego zestawienia jeszcze jednej kategorii, aby opisać pielgrzymki jakie odbywają młodzi muzycy jazzowi do Nowego Jorku. Zbiegają się tam z całego świata, by stanąć na 52 ulicy i wspominać czasy, gdy kilkadziesiąt lat temu w miejscach takich jak Onyx, 3 Deuces, Carousel, Downbeat czy Birdland rodził się bebop. Tych miejsc już nie ma, ale muzyka, która w nich powstała, dzięki takim postaciom jak Charlie Parker, Thelonius Monk czy Miles Davis ciągle żyje w tym miejscu.

Wśród tych podróżników do źródeł jazzowej tradycji słychać niekiedy polską mowę. Zwłaszcza w ostatnich latach jest ich wielu, co zwiastuje nową falę w naszej muzce, jej renesans. Adam Bałdych, Tomasz Dąbrowski, Maciej Obara czy Rafał Sarnecki, by wymienić tylko killku spośród wielu, to młodzi polscy artyści, dla których wizyta w mieście nad rzeką Hudson i współpraca z tamtejszymi muzykami, okazać się może trampoliną do wielkiej kariery. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście koniecznie sięgnijcie po będące owocem tych peregrynacji albumy! Oto krótki przewodnik, aby ułatwić nieco Wasze muzyczne wędrówki:

Warto sięgnąć po płytę “Imaginary Room” skrzypka Adama Bałdycha, która pojawia się wysoko w wielu zestawieniach najlepszych polskich płyt jazzowych roku 2012. Trudno się dziwić skoro nagrany został dla renomowanej wytwórni ACT i z udziałem takich wspaniałych skandynawskich muzyków jak Lars Danielsson czy Jacob Karlzon. Nie wiadomo jednak czy w ogóle by powstał gdyby nie poprzedzająca go wyprawa Adama do Nowego Jorku, której owocem był “Magical Theatre”. Wiele kompozycji, i to najlepszych, jakie znalazły się na obsypanej nagrodami płycie nagranej dla wytwórni Sigiego Locha, pochodzi właśnie z tego krążka.

Talent młodego trębacza Tomasza Dąbrowskiego rozwija się w niebywałym tempie! W ostatnich dosłownie 2-3 latach zagrał na dziesięciu różnych płytach, wszystkich godnych uwagi. Przykładem może być krążek Kennetha Dahla Knudsena “Clockstopper”, na którym obok niego pojawiają się takie młode gwiazdy nowojorskiej sceny jak perkusista Jonathan Blake czy pochodzący z Izraela gitarzysta Gilad Hekselman. Jednak ja czekam najbardziej na album “Steps” jaki Dąbrowski nagrał latem ubiegłego roku w Nowym Jorku z legendarnym avantjazzowym perkusistą Tyshawnem Soreyem. Słuchałem ich koncertu podczas ubiegłorocznego festiwalu JazzArt w Katowicach i niewiele przypominam sobie tej rangi wydarzeń w polskim jazzie w ostatnich latach.

Etap nowojorski saksofonista Maciej Obara ma już za sobą. Jednak będące rezultatem jego wyprawy do Nowego Jorku i wydane w 2010 roku płyty “Four” i “Three” należą ciągle do najciekawszych w jego dyskografii. Znajdziecie na nich śmietankę tamtejszej awangardy, a wśród nich muzyków z wyśmienitej School Of Improvisational Music takich jak: Ralph Alessi czy Mark Helias. Nie zapomijcie także o najnowszych planach Obary, wśród których “Komeda” nagrany z nowym zespołem Obara International powinien być perłą w katalogu powstałej niedawno nowej polskiej wytwórni For Tune Records.

Na okładce wydanej w 2008 roku płyty “Songs From A New Place” gitarzysty Rafała Sarneckiego widać wieżowce Manhattanu, bo właśnie w Nowym Jorku studiował i obecnie mieszka. Jego kariera także nabrała w ostatnich latach przyśpieszania, o czym niech świadczy to, że następny krążek “Madman Rambles Again” (2011)  wydała mu prestiżowa hiszpańska oficyna Fresh Sound New Talent. Na kwiecień planuje nagranie nowej płyty z sekstetem, z którym na co dzień gra w Nowym Jorku. Zapewne nie tylko ja czekam na ten album z niecierpliwością!

Jednak najsłynniejszym ze wszystkich Polaków jacy w ostatnich latach zjawili się w tym mieście jest Tomasz Stańko. Po zakończeniu współpracy ze swoim “polskim” kwartetem postanowił spełnić marzenie swojego życia i zamieszkał na Manhattanie, naprzeciwko Central Parku. Jego  najnowszy, wydany w tym roku album “Wisława” stanowi owoc dwuletnich poszukiwań, w trakcie których Stańko grał z najbardziej znaczącymi przedstawicielami awangardowej sceny nowojorskiej, z których dwóch czyli perkusista Gerald Cleaver i kontrabasista Thomas Morgan, zagrało na tej płycie. Skład uzupełnia inny nowojorczyk, młody pianista kubańskiego pochodzenia David Virelles, któremu wielu wróży karierę równie ekscytującą co ormiańskiemu supertalentowi Tigranowi Hamasyanowi.

Mimo, że po siedemdziesiątce Stańko podszedł do tego zadania z pasją i wigorem młodzieniaszka. Bez względu na to jak ocenimy efekt końcowy, który jednym się będzie podobał bardziej a drugim mniej (należę do tej grupy), to właśnie ten niezmienny entuzjazm Stańki dla muzyki jest tym co sprawia, że jest punktem odniesienia dla kolejnych pokoleń jazzmanów w Polsce. Mamy zatem z początkiem 2013 prawdziwy Powrót Króla. Jednak tak jak w tolkienowskiej sadze to co naprawdę robi wrażenie to fakt, że król nie wraca sam. Otacza go świetna drużyna polskich muzyków, o których nie słyszeliśmy do tej pory w ogóle lub tylko niewiele. To właśnie oni, ci bohaterowie znikąd, nie znani jeszcze szerszej publiczności, sprawiają, że wraz z królem wrócić mogą złote lata dla polskiego jazzu.

* tekst ukazał się także w marcowym numerze miesięcznika JazzPress

wtorek, 19 marca 2013

We wtorek o 21.00 w Kocham Jazz w RadioJAZZ.FM zapraszam na spotkanie z muzyką spod znaku krakowskiej wytwórni Not Two. Oprócz wyśmienitej muzyki, garść informacji o tej perle w koronie polskiej muzyki, o jej twórcy Marku Winiarskim, a do tego wszystkiego KONKURS, w trakcie którego bedzie można wygrać płytę z logo tej kultowej firmy. Zapraszam serdecznie - MAciej Nowotny

* link, aby posłuchać RadioJAZZ.FM w internecie: http://radiojazz.fm/player_l_.html

14:36, trener66
Link Komentarze (2) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 40
Follow Kocham Jazz on Mixcloud

Subscribe in a reader

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...